For a better experience, click the Compatibility Mode icon above to turn off Compatibility Mode, which is only for viewing older websites.

Graduate School of Biomedical Sciences and Professional Studies Discovery Day Past Winners

Discovery Day 2016, the Graduate School of Biomedical Sciences and Professional Studies and College of Medicine's annual day of research, took place on October 20.

View Discovery Day photos on Facebook.

Medical students, graduate students, residents, fellows and postdoctoral trainees presented their research for judging. The day featured more than 400 posters and platform presentations on various biomedical and clinical topics. The keynote speaker for 2016 was Charles Liu, PhD, MD.

Discovery Day 2016 Award Winners

Outstanding Medical Student Poster

First Place
    Nicholas Bertha
    Mentor: Michele Marcolongo

Second Place
    William Valentino
    Mentor: Megan Detloff

Third Place
    Alexander Valiga
    Mentor: Ashani Weeraratna

Honorable Mention
    Konstantin Budagyan
    Mentor: Matthew Weitzman

Honorable Mention
    Aaron Wengrofsky
    Mentor: Harpreet Singh

Outstanding Clinical Resident/Fellow Case Study Poster

First Place
    Suresh Mukkamala, Internal Medicine, Easton Hospital
    Mentor: Mahesh Krishnamurthy

Second Place
    Mariola Vazquez, Internal Medicine
    Mentor: Maneesh Jain

Honorable Mention
    Scott Steven, Interal Medicine
    Mentor: Barbara Simon

Honorable Mention
    Erik Harriman, Surgery
    Mentor: Thomas Nordone

Outstanding Clinical Resident/Fellow Research Poster

First Place
    Matthew Meleka, Internal Medicine
    Mentor: Patrick Osei-Owusu

Second Place
    Mark Collin, Emergency Medicine, York Hospital
    Mentor: Brent Becker

Honorable Mention
    Shontreal Cooper, Ob-Gyn
    Mentor: Patrick Osei-Owusu

Honorable Mention
    Benjamin Bluen, Internal Medicine
    Mentor: Dong Huen Lee

Outstanding Senior Graduate Student Poster

First Place
    Kaitlin Farrell, Neuroscience
    Mentor: John Houle

Second Place
    Brett Cornell, Neuroscience
    Mentor: Kazuhito Toyooka

Third Place
    Lindsay Festa, Pharmacology & Physiology
    Mentor: Olimpia Meucci

Honorable Mention
    Kritika Hanamshet, Molecular & Cell Biology & Genetics
    Mentor: Alexander Mazin

Honorable Mention
    Pablo Huang Zhang, Biomedical Engineering
    Mentor: J. Yasha Kresh

Outstanding Junior Graduate Student Poster

First Place
    Ankita Patil, Neuroscience
    Mentor: Peter Baas

Second Place
    Alexander Allen, Microbiology & Immunology
    Mentor: Brian Wigdahl

Third Place
    Genie Han, Medical Science
    Mentor: Wen-Jun Gao

Honorable Mention
    Yannong Dou, Pharmacology & Physiology
    Mentor: Huijuan Hu

Outstanding Postdoctoral Fellow Poster

First Place
    Devasena Ponnalagu, Pharmacology & Physiology
    Mentor: Harpreet Singh

Second Place
    Virginie Tardif, Infectious Diseases & HIV Medicine
    Mentor: Elias El Haddad

Honorable Mention
    Bo Xing, Neurobiology & Anatomy
    Mentor: Wen-Jun Gao

Outstanding Undergraduate Poster

First Place
    Ayush Parikh, Biological Sciences
    Mentor: Seena Ajit

Second Place
    Sydney Wilson, Biological Sciences
    Mentor: Eishi Noguchi

Third Place
    Jordyn Karliner, Ursinus College
    Mentor: Michael Lane

Barry Waterhouse Outstanding Platform Presentation

First Place
    Brielle Ferguson, Neuroscience
    Mentor: Wen-Jun Gao

Second Place
    Patrick Williams, Molecular & Cell Biology & Genetics
    Mentor: Todd Strochlic

Discovery 2015 took place on Thursday, October 8, boasting more than 260 posters and presentations for the day. Topics included malaria, HIV/AIDS, infectious diseases, cancer, cardiology, transplantation, behavioral and cellular neurosciences, spinal cord injury, neuroengineering, Alzheimer's disease, autism, structural biology, proteomics and genomics, among others.

Award Winners from Discovery Day 2016

2015 Discovery Poster / Presentation Winners
 

Outstanding Platform Presentation

1st place

Melissa Manners (Pharmacology & Physiology)

2nd place

Nehal Solanki (Microbiology & Immunology)

Outstanding Senior Graduate Student Poster

1st place

Tim Beck (MD/PhD, Molecular & Cell Biology & Genetics)

2nd place

Patrick Williams (Molecular & Cell Biology & Genetics)

3rd place

Tim Nacarelli (Molecular & Cell Biology & Genetics)

Outstanding Junior Graduate Student Poster

1st place

Margaret O'Conner (MD/PhD)

2nd place

Eugene Mironets (Neuroscience)

3rd place

Kaitlin Farrell (MD/PhD, Neuroscience)

Honorable mention

Ogan Kumova (Microbiology & Immunology)

Outstanding Medical Student Poster

1st place

Shravan Savant

2nd place

Kavita Goyal

3rd place

Hyein Jeon

Outstanding Clinical Resident/Fellow Case Studies Poster

1st place

Raafia Memon (Medicine, Easton Hospital)

2nd place

Krystine Carter (Drexel University College of Medicine)

Honorable mention

Sabrina Islam

Outstanding Clinical Resident/Fellow Research Poster

1st place

Mohammad Farooq (Medicine, Easton Hospital)

2nd place

Sunny Petigara (Medicine, Easton Hospital)

Outstanding Postdoctoral Fellows Poster

1st place

Frances Munoz (Pharmacology & Physiology)

2nd place

Mariana Gadaleta (Biochemistry and Molecular Biology)

3rd place

Sudipta Das (Microbiology & Immunology)

Outstanding High School Poster

1st place

Rachana Mudipalli (Downingtown STEM Academy)

Outstanding Undergraduate Poster

1st place

Jane Tong (Drexel University)

2nd place

Rushi Thanawala (Drexel University)

3rd place

Akshay Patel (Villanova University)

Anyone who is interested in donating to the L.M. Bill Stephenson Fund may visit the donation website and enter the code: "M4WSF"

 

2014 Discovery Poster / Presentation Winners

Discovery 2014 took place on Thursday, October 2, boasting more than 260 posters and presentations for the day. Topics included malaria, HIV/AIDS, infectious diseases, cancer, cardiology, transplantation, behavioral and cellular neurosciences, spinal cord injury, neuroengineering, Alzheimer's disease, autism, structural biology, proteomics and genomics, among others.

Outstanding Senior Graduate Platform Presentation

  • 1st prize - Matthew Jennis (Molecular and Cell Biology and Genetics) - Mentor: Maureen Murphy, PhD
  • 2nd prize - Kristina Shahriari (Pharmacology and Physiology) - Mentor: Alessandro Fatatis, MD, PhD
  • 3rd prize - Lanfranco Leo (Neuroscience) - Mentor: Peter Baas, PhD

Outstanding Senior Graduate Student Poster

  • 1st prize - Anand Rao (Neuroscience) - Mentor: Dr. Peter Baas
  • 2nd prize - Fei Shen (Pharmacology & Physiology)
  • 3rd prize - Mariana Gadaleta (Molecular & Cell Biology & Genetics)
  • Honorable mentions - Tim Beck (MD/PhD - Molecular & Cell Biology & Genetics) Neha Solanki-Patel (Microbiology & Immunology)

Outstanding Technician Poster

  • 1st prize - Katherine Kercher (Microbiology and Immunology) - Mentor: Dr. Brian Wigdahl
  • 2nd prize - Julien Bouyer (Neurobiology and Anatomy)
  • 3rd prize - Matthew Stout (Pharmacology and Physiology)
  • Honorable mention - Adam Clemens (Microbiology and Immunology)

Outstanding Clinical Resident/Fellow Case Studies and Community Projects Poster

  • 1st prize - Mitchell Storace (Radiologic Sciences) - Mentor: Dr. Brian Bianco
  • 2nd prize - Elnaz Rakhshan (Medicine, Easton Hospital)
  • 3rd prize - Jason Shames (Radiologic Sciences)

Outstanding Medical Student Poster

  • 1st prize - Cory Heal (Radiation Oncology) - Mentor: Dr. William Ding
  • 2nd prize - Ronald Paranal (Drexel University College of Medicine)
  • 3rd prize - Daniel Huettner (Microbiology and Immunology)

Outstanding Clinical Resident/Fellow Research Poster

  • 1st prize - Martin Miguel Amor (Medicine, Monmouth Medical Center) - Mentor: Dr. Neil Holland
  • 2nd prize - Nishi Patel (Medicine)
  • 3rd prize - Shilpa Chaudhari (Medicine)

Outstanding Postdoctoral Fellows Poster

  • 1st prize - Mariana Bernui (Microbiology & Immunology) - Mentor: Dr. Michele Kutzler
  • 2nd prize - Fang Guo (Microbiology & Immunology, Institute for Biotechnology and Virology)
  • Honorable mention - Devasena Ponnalagu

Outstanding Junior Graduate Student Poster

  • 1st prize (tie) - Jennifer Ross (Pharmacology & Physiology) - Mentor: Dr. Elisabeth Van Bockstaele
  • Lindsay Festa (Pharmacology & Physiology) - Mentor: Dr. Olimpia Meucci
  • 3rd prize - Charles Wang (MD/PhD - Biochemistry)
  • Honorable mention - R. Vivian Allahyari (Biology)

Outstanding High School Poster

  • 1st prize - Emily Cheng (Methacton High School) - Mentor: Dr. Ying-Hsiu Su
  • 2nd prize - Evan Trauger (Christopher Dock Mennonite High School)

Outstanding Undergraduate Poster

  • 1st prize - Mary-Katharine McMullen (University of Pennsylvania) - Mentor: Dr. Megan Detloff
  • 2nd prize - Swetha Chandrasekar (Drexel University College of Arts and Sciences)
  • 3rd prize - Shannon Bessonett (Elizabethtown College)

 
 Back to Top