For a better experience, click the Compatibility Mode icon above to turn off Compatibility Mode, which is only for viewing older websites.

Bb Vista STAR Report - Spring 2008-2009

Drexel professors are utilizing Blackboard Vista in their course sections and this activity spans many academic disciplines. IRT developed a "STAR Report" (recall the Morningstar Report rationale for evaluating mutual funds in a clear, understandable, manner). This STAR Report is based on metrics focused on engagement, content, features, and organization.

Metrics in each section indicate levels of:

  • Student log-ins
  • Student online time
  • Assessment elements
  • Discussion topics
  • Content files
  • Course complexity/design

NOTE: Other professors utilize other systems; this STAR Report focuses on Bb Vista users.

The following professors topped the report in their respective colleges or schools.

Antoinette Westphal

  • Kristen Ainscoe – Computer Integrated Merchandising Mangement – DSMR-310-501
  • Kristen Ainscoe – Computer Imaging I – VSCM-100-005 & 006
  • Kristen Ainscoe – Visual Merchandising – DSMR-311-001
  • Anne Cecil – Fashn Production Knowledge & Dev – DSMR-433-001
  • Lee Dash – Digital Design Tools – DIGM-100-001
  • Julie Goodman-Hawkins – Writing for the Arts – AADM-510-501
  • George Hall – Textiles – VSST-211-90
  • Patricia McLaughlin – Style and the Media – FASH-467-501

Bennett S. LeBow College of Business

  • Eugeni Aleman – Essentials of Economics – BUSN-502-600
  • Timothy Alexander – Intro to Entrepreneurship – MGMT-260-900
  • Murugan Anandarajan – Telecommunications Management – MIS-620-951
  • Hande Benson – Linear Model for Decision Making – OPR-320-001
  • Burton Brodo – Intro Marketing Mangment – MKTG-301-900
  • David Campbell – Intro Internet Accounting – ACCT-336-501
  • Tianxu Chen – Intro to Entrepreneurship – MGMT-260-001
  • Anna Cianci – Managerial Accounting – ACCT-601-676 & 657
  • Marcos DeArruda – Introduction to Finance – FIN-301-900
  • Neil Desnoyers – Intro to Business Statistics – STAT-201-900
  • Daniel Dorn – ST: Applied Portfolio MGMT – FIN-498-501
  • Lawrence Duke – Marketing Strategy & Planning – MKTG-601-627
  • Annetta Fortune – Strategy & Competitive Advant – MGMT-450-501
  • Annetta Fortune – Strategic Management – MGMT-780-951
  • Jennifer Golek – 6-Sigma Quality Implementation – STAT-325-501
  • Shawkat Hammoudeh – Managerial Economics – ECON-601-626 & 501
  • Stephen Joyce – Essentials of Economics – BUSN-502-677
  • Jane Kaplan – Financial Accounting Foundations – ACCT-115-002 & 004 & 005
  • Robert Keidel – Managing Technol Innovation – MGMT-602-501 & 652
  • Stacy Kline – Financial Accounting Foundations – ACCT-115-001
  • Stacy Kline – Managerial Accounting Foundations – ACCT-116-001 & 501
  • Merrill Liechty – Statistical Inference I – STAT-205-001
  • Arunkumar Madapusi – Operations Management – POM-601-900 & 902 & 901 & 903
  • Michele Masterfano – New Venture Planning – MGMT-652-951
  • Michele Masterfano – Leading Effective Organizations – ORGB-631-600
  • Thomas McWilliams – Business Statistics – STAT-601-627 & 680
  • Pravin Nath – Intro Marketing Manegment – MKTG-301-A
  • Fariborz Partovi – Operations Management – POM-601-657 & 676
  • Girish Ramani – New Production Plan Strategies & Development – MKTG-638-501
  • Girish Ramani – New Product Development – MKTG-347-001
  • Patricia Robak – Internationl Financial Mangement – FIN-648-951
  • Michael Scheuermann – Leadership & Professional Development – ORGB-625-900
  • Michael Scheuermann – Leading Effective Organizations – ORGB-631-900
  • Rajneesh Suri – Marketing Strategy & Planning – MKTG-601-677
  • Joan Weiner – Leading Effective Organizations – ORGB-631-501
  • Jennifer Wright – Financial Accounting Foundations – ACCT-115-900
  • Adam Yore – Introduction to Finance – FIN-301-001 & 002
  • Jonathan Ziegert – Leading Effective Organizations – ORGB-631-628
  • Jonathan Ziegert – ST: Negotiations for Leaders – MGMT-698-501

College of Arts and Sciences

  • Valarie Arms – Literature of the Holocausts – ENGL-307-001
  • Harold Avery – Organismal Diversity & Ecology – BIO-123-062
  • Monali Bhansali – Weather II: Analysis/Forecast – PHEV-146-060 & 061
  • Ingrid Daemmrich – Analytical Writing and Reading – ENGL-103-150 & 153
  • Christie Davis – Science of Forensic Science – CJ-378-901
  • Mary Ebeling – Contemporary Social Theory – SOC-460-001
  • Shinelle Espaillat – Analytical Writing and Reading – ENGL-103-901 & 902
  • Robert Finegan – Analytical Writing and Reading – ENGL-103-130 & 182
  • Evan Forman – Abnormal Psychology – PSY-240-003
  • Richard Forney – Business Communication – COM-270-010 & 002
  • Daniel Friedheim – International Politics – PSCI-150-001 & 002
  • Alexander Friedlander – Message Design and Evaluation – OM-350-501
  • Jennifer Gallo – Physiological Psychology – PSY-212-001
  • Jennifer Gallo – General Psychology I – PSY-101-001
  • Frederick House – Weather I: Climate & Global – PHEV-145-A
  • Frederick House – Weather II: Analysis/Forecast – PHEV-146-A
  • Dona Huggins – Principles of Toxicology I – ENVS-436-501 & 601
  • Meshagae Hunte-Brown – Environmental Science & Society I – ENVS-260-900
  • Rebecca Ingalls – Analytical Writing and Reading – ENGL-103-190 & 196
  • Daniel King – Why Things Work: Everyday Chemistry – CHEM-201-001 & 002
  • Emmanuel Koku – ST: HIV/AIDS in Africa – AFAS-395-001
  • Deirdre McMahon – Analytical Writing and Reading – ENGL-103-070 & 181 & 184 & 195
  • Annette Molyneux – Abnormal Psychology – PSY-240-001
  • Michael O'Connor – Human Physiology I – BIO-201-A
  • Gordon Richards – Survey of the Universe – PHYS-131-001
  • Gail Rosen – Analytical Writing and Reading – ENGL-103-139 & 169 & 186
  • Eric Spiegel – Abnormal Psychology – PSY-240-004
  • Mary Spiers – Neuropsychology – PSY-410-001
  • Elizabeth Spudich – Developmental Biology Lab – BIO-271-062
  • Jennifer Stanford – Cells and Genetics – BIO-122-A
  • Judith Storniolo – Cult Divers: Intro Cultural Anthropology – ANTH-101-002
  • Carmen Vicente – Spanish III – SPAN-103-501
  • Rachel Wenrick – Analytical Writing and Reading – ENGL-103-138 & 189
  • Joseph Williams – Computer-Assist Data Analysis I – PSY-364-001

College of Engineering

  • Krystle Adkins – ST:Managerial Communication – EGMT-680-900
  • James Breen – ST: Global Project Management – EGMT-680-912
  • Kara Brunson – ST:Managerial Communication – EGMT-680-901 & 902
  • Bruce Char – Computation Lab III – CS-123-061
  • Marcos DeArruda – Financial Management II – EGMT-536-911 & 912
  • Marcos DeArruda – Financial Management II – EGMT-536-913
  • James Deiner – Engineering Management I – EGMT-501-901
  • Richard Grandrino – Operations Research II – EGMT-574-911
  • Richard Grandrino – Project Planning, Scheduling & Control – EGMT-625-911
  • Thomas Halpin – Synchronous Machine Modeling – ECEP-503-501 & 901
  • Jeremy Johnson – Programming Languages – -550-501
  • Moshe Kam – Detection & Estimation Theory – ECES-523-901
  • Moshe Kam – Fundamentals of Systems III – ECES-513-901
  • Christopher Lester – Fundamentals of Systems II – ECES-512-901
  • Stephen Mastro – Engineering Management I – EGMT-501-911
  • Carole Mablekos – Communications – EGMT-504-912 & 911
  • Christopher Peters – Evaluation & Presentation of Experimental Data I – ENGR-201-A
  • Stephen Smith – Engineering Management I – EGMT-501-912
  • Giuseppe Valetto – Distributed Systems Software – CS-647-501
  • John Zolan – Problems in Human Relations – EGMT-581-911 & 912

Earle Mack School of Law

  • Harold Fullmer – Patent Prosecution – LAW-735-001
  • Justin Loughry – Professional Responsibility – LAW-622-501
  • Steven Rocci – Advanced Patents – LAW-737-001
  • Jennifer Rosato – Bioethics – LAW-703-001
  • Gwen Stern – Introduction to Trial Advocacy – LAW-808-003
  • Gwen Stern – Pretrial Advocacy – LAW-812-001

Richard C. Goodwin College of Professional Studies

  • Jane Bokunewicz – Catering Management – HRM-340-601
  • William Danley – Measurement Lab – MHT-226-601
  • Ronald Gottardi – Project Management – CT-431-120
  • Jerome Hill – Network Administration III – CT-350-602
  • Jerome Hill – Operating System Architecture I – CT-340-120
  • Jerome Hill – Operating System Architecture II – CT-360-120
  • Fredlintaz Igbeare – Network Administration III – CT-350-120
  • Stanley Jackson – Estimating I – CMGT-363-105
  • Stanley Jackson – Value Engineering I – CMGT-463-105
  • Tzipora Katz – Web Development III – CT-385-601
  • Joseph Lema – Hospitality Indstry Administration – HRM-425-601
  • Nikolaos Linardopoulos – Olympic Games – SMT-240-701
  • Rupananda Misra – Web Development III – CT-385-120
  • Cynthia Orth – Network Administration III – CT-350-601
  • Ann Solan – ST:Prior Learning Portfolio Development – UGSD-380-120
  • Zeljko Torbica – Marketing Construct Services – CMGT-465-701
  • Russell Vitale – Client Side Programming – CT-290-120
  • Daniel Walmsley – Linux II – CT-310-601

School of Biomedical Engineering, Science and Health Systems

  • Fred Allen – Foundations of Biomed Engineering – BMES-125-001
  • Kenneth Barbee – Lab I: Exp Biomechanics – BMES-301-061 & 062
  • Andres Kriete – Experimental Design in Biomed Research – BMES-315-501
  • Andres Kriete – Biomed Imaging Systems III – BMES-423-001
  • Donald McEachron – Chronoengr I: Bio Rhythms – BMES-411-001
  • Donald McEachron – Pharmacology – BMES-604-001
  • Donald McEachron – Medical Sciences III – BMES-503-501
  • Karen Moxon – Neuroengineering II – BMES-478-001
  • Karen Moxon – Senior Design Project III – BMES-493-001
  • Elisabeth Papazoglou – Biomaterials & Tissue Engineering III – BMES-475-501
  • Elisabeth Papazoglou – ST:Biomaterials & Tissue Engineering Seminar – BMES-680-004
  • Kambiz Pourrezaei – Medical Device Development – BMES-488-501

School of Education

  • Jose Chavez – Student Development & Mangement – EDHE-520-601
  • Joan May Cordova – Integrative Instruction: World Geography – EDUC-112-001 & 501
  • Joan May Cordova – ST:Filipno American Studies:International Currency – EDUC-475-501
  • Deanna Hill – School Law and Politics – EDUC-705-601