Search

2012 Winners

Student scholars in the humanities, social sciences and natural sciences presented their research at the annual College of Arts and Sciences Research Day on Tuesday, April 3, 2012 in Behrakis Grand Hall. Over 130 students presented on topics ranging from the environmental factors controlling terrapin nesting to effective interrogation strategies for juvenile offenders.

View the complete list of presenters and abstracts [PDF]


Undergraduate Sciences


1st Place Sarah Michelson
Major: Biological Sciences
Field of Presentation: Biological Sciences
Advisor: Dr. Daniel Marenda
Co-Author: Siddhita Mhatre
Title: Development and Validation of an Aged Alzheimer's Disease Model in Drosophila melanogaster
2nd Place John Falcone
Major: Biology
Field of Presentation: Biological Sciences
Advisor: Dr. Mauricio Reginato
Co-Author: Thomas Lynch
Title: The Role of O-GlcNAc transferase in regulating breast cancer metabolism via modulation of the mTOR/HIF-1 pathway
3rd Place Stefanie Farrell & Allison Tipton
Major: Biology
Field of Presentation: Biological Sciences
Advisor: Dr. Harold Avery
Co-Authors: Allison Tipton, Abigail Dominy, Harold Avery
Title: The Importance of Color Contrast to Turtles in Aquatic Environments

Undergraduate Humanities


1st Place Frank Bruckerl
Major: Communication
Field of Presentation: History
Advisor: Dr. Jonathan Seitz
Title: When Black Magic Met Science in the Pennsylvania Province: The Untold Story of Philip Roman and Sons
2nd Place Connar Hackert
Major: History and Politics/BS-JD
Field of Presentation: History, Political Science
Advisor: Dr. Scott Knowles
Title: Examining Equality: Analyzing the Gray Area in Reconstruction-Era Civil Rights Litigation: The Impact of U.S. v. Newcomer on the National and Pennsylvania Civil Rights Movement
3rd Place Tim Lehman
Major: History
Field of Presentation: History
Advisor: Dr. Kathryn Steen
Title: Philadelphia’s Railroad Economy and the Rise of the Pennsylvania Railroad Following the American Civil War

Graduate Sciences


1st Place Derya Meral
Major: Physics
Field of Presentation: Physics
Advisor: Dr. Brigita Urbanc
Title: Early Assembly Events of N-terminally Truncated Forms of Amyloid b-Protein
2nd Place Julianne Winters
Major: Environmental Science
Field of Presentation: Biological Sciences
Advisor: Dr. Harold Avery
Co-Authors: Nicole Wood, Walter Bien, James Spotila, Edward Standora, David Rostal, Harold Avery
Title: Between the Bay and a Hard Place: The Stress Response of Nesting Diamondback Terrapins due to Bulkheading in Barnegat Bay, NJ.
3rd Place Runcong Liu
Major: Physics
Field of Presentation: Physics
Advisor: Dr. Brigita Urbanc
Title: Investigation of the interaction between CTCF and DNA using AFM imaging

Graduate Humanities


1st Place Elizabeth Culnan
Major: Psychology
Field of Presentation: Psychology
Advisor: Dr. Jacqueline D. Kloss
Co-Authors: Stephanie Brooks-Holliday, Brian Daly, Richa Aggarwal, Jacqueline Kloss
Title: Insufficient Sleep and Weight Status in High School Students: Should we be Focusing on the Extremes?
2nd Place Shauna Henley
Major: Biology/CNHP
Field of Presentation: Communication
Advisor: Dr. Jennifer Quinlan
Co-Author: Susan Stein
Title: Identifying Food Safety Risks for Minority Racial/Ethnic Consumers’
3rd Place Alison Novak
Major: Culture and Communication
Field of Presentation: Communication
Advisor: Dr. Ernest A. Hakanen
Co-Author: Ernest Hakanen
Title: Mather Work Incentive Posters and the Rhetoric of Scientific Management in the 1920s